top of page

O Projektu Dám respekt

Cyklisté jsou v Česku obětí 4 tisíc nehod ročně, desítky z nich jsou bohužel smrtelné. Jsme přesvědčeni, že situaci zlepší více ohleduplnosti na silnicích.  Proto jsme v roce 2019 založili iniciativu Dám respekt. Hlavními hybateli projektu jsou Roman a Michaela Kreuzigerovi.

Přes 60 procent lidí o sobě říká, že jezdí na kole i autem. Jsme tedy stále stejní lidé, jednou v sedle, jindy za volantem. Zaměřujeme se na osvětu v online prostředí i na akcích mezi lidmi. Obracíme se na řidiče, ale i cyklisty. Nepřipískáváme ani jedné skupině.

Cílem iniciativy je zvýšení znalosti a dodržování dopravních předpisů souvisejících s cyklistikou, větší ohleduplnost mezi všemi účastníky silničního provozu a v konečném důsledků snížení nehodovosti zranitelných účastníků. Spolupracujeme s Policií ČR, BESIPem, Autoklubem ČR a společensky zodpovědnými firmami. Zapojila se i řada známých osobností.

Hlavní představitelé projektu

V Roman ksiltovka_media.jpg

Roman Kreuziger

Iniciátor projektu4x

Top 10 na Tour de France

Roman Kreuziger (* 6. května 1986 v Moravské Třebové) je bývalý český profesionální silniční cyklista. Jeho kariéra zahrnovala vítězství v závodech jako Tour de Suisse (2008) a Amstel Gold Race (2013). Kariéru ukončil v roce 2021 a nyní působí jako sportovní ředitel týmu Bahrain Victorious.

Michaela Kreuzigerová

CO-Founder

CEO ve společnosti Grupeto, duše cyklistiky

Michaela Kreuzigerová je manželkou bývalého úspěšného cyklisty Romana Kreuzigera a zakladatelkou iniciativy Dám respekt, která propaguje vzájemný respekt mezi řidiči a cyklisty.

V Misa triko cerne 2.jpg
Hlavni predstavidele projektu
Jak to udelame

Jak to uděláme?

Léto a podzim 2024
Školíme profiřidiče 

Online výuková platforma otestuje znalost pravidel ve vztahu cyklista-motorista. Obsahuje testové otázky, výuková videa, ale i mobilní hru.

Jaro 2024
Alkohol? Ne!

Hlavním tématem pro letošní rok je střízlivost za volantem i v sedle. Alkohol do provozu nepatří.
A máme výsledky ankety mezi dvěma tisíci kurýry. Získáváme cenná data.

Jaro a léto 2023
Mezi lidmi!

Spolupracujeme s profesionálními řidiči, spouštíme nové školení. Vyrážíme za lidmi na akce - sportovní i kulturní. Jsme vidět i slyšet - v rozhlase, televizi a dalších médiích.

Jaro a léto 2024
Mezi lidmi! 

Vyrážíme mezi lidi - s virtuální realitou, kvízy a zajímavými hosty. Jsme vidět i slyšet, v televizi, rozhlase, na internetu i v dalších médiích.

Jaro 2023
Nová videa i výzkum

Natáčíme nová videa, mimo jiné tzv. Holandský chvat. Zpracováváme nový sociologický výzkum. Soustředíme se na mladé řidiče, profíky a cyklisty.

Podzim 2023
Kulatý stůl

Plánujeme další mezioborový kulatý stůl se zástupci Policie ČR, BESIPu i Autoklubu ČR.

Jaro 2021
Na čerpacích stanicích

Jsme vidět v terénu, kampaň za bezpečné silnice je vidět na ČS OMV. A spouštíme další osvětu v médiích. Natáčíme nová videa.

Jaro a léto 2020
Jsme vidět!

Osvěta v médiích, na sociálních sítích i na akcích mezi lidmi. Naše videa vidí miliony diváků. Jsme také součástí celosvětové kampaně This is my street.

Zima 2020

Autoklub a další partneři

Získáváme silné parťáky. Autoklub ČR, Radiožurnál, dopravní policii.

Jaro a léto 2022
Videa, ambasadoři, mezi lidmi

Natáčíme nová videa s našimi ambasadory. Školíme profesionální řidiče. Apelujeme na cyklisty i motoristy, aby se respektovali. Spolupracujeme s BESIPem.

Jaro 2022
Dám respekt

Měníme název. Začínáme u sebe.

Protože když dám respekt, dostanu respekt. Zadáváme sociologický výzkum u KANTAR CZ. Zjišťujeme důvody agresivity v silničním provozu.

Podzim 2022
Kulatý stůl

Sezónu zakončíme kulatým stolem s motoristy, cyklisty, psychology, zástupci BESIPu i policie. Plánujeme aktivity na rok 2023.

Léto a podzim 2021
Znovu mezi lidmi!

Opakování matka moudrosti. Znovu vyrážíme mezi lidi - na motoristické i cyklistické akce. Zveřejňujeme další videa. Pořádáme kulatý stůl pro zástupce laiků i odborníků, cyklistů i motoristů.

Zima 2021
Ukaž respekt!

Rozšiřujeme záběr našeho projektu. Zaměřujeme se nejen na bezpečné předjíždění, ale i na dodržování dalších pravidel - ze strany motoristů i cyklistů.

Zima 2019
Začínáme!

Roman Kreuziger, Peter Sagan a jejich přátelé oznamují vznik iniciativy 1,5 metru. Chtějí bezpečnější silnice pro cyklisty i motoristy.

Jak se zapojit?

DR_logo_v_kruhu_200x200_RND1.png

Ambasadorem se může stát každý - dodržováním pravidel a ohleduplným chováním, ať v sedle nebo za volantem. A také koupí samolepky. Získané prostředky nám pomáhají financovat osvětové aktivity. Samolepku si můžete koupit kdykoliv online. Seženete ji také na čerpacích stanicích OMV.

Napište nám

Zůstaňte s námi

logo_BC_web.png
logo_BC_web.png
logo_BC_web.png
bottom of page