top of page

PODCAST: Petr Vakoč

Aktualizováno: 11. 8. 2023


Závody na gravelech, studium psychologie, trénování, výživové poradenství. Záběr cyklisty Petra Vakoče je až renesanční. Někdejší český reprezentant a úspěšný účastník Tour de France je zároveň ambasadorem iniciativy Dám respekt, která se snaží sblížit lidi na kolech a řidiče. „Když začneme u sebe, nebudeme se navzájem vychovávat a školit, situace se zlepší a nehod bude méně,“ říká.

Policie eviduje v Česku přibližně 4 kolizí cyklistů ročně. Sám Petr Vakoč před několika lety přišel v zahraničí málem o život. Při tréninku v jižní Africe ho srazil kamion a zlomil mu šest obratlů. „Prodělal jsem několik operací a dlouhou rehabilitaci. Nakonec jsem se vrátil do závodů, ale v hlavě to pořád mám. Snažím se vyhýbat frekventovaným silnicím, vždy jezdím se světlem,“ vypočítává. I díky své neblahé zkušenosti se snaží aktivně přispět k lepší atmosféře na silnicích. „Nevraživost pramení z toho, že se lidé nedovedou nebo nechtějí vcítit do role toho druhého. Průzkumy dokazují, že většina z nás jezdí autem i na kole, takže nedává smysl se hejtovat. Na silnice se musíme vejít všichni,“ upozorňuje.

Petr Vakoč zároveň otevřel novou kapitolu svého cyklistického života. Závodí na gravelech. „Co to je? Taková kombinace silničního a horského kola. Vypadá jako silnička, ale má širší pláště. Dá se na něm skvěle jezdit po asfaltu, ale i lehkým terénem. Zejména v Americe je moc populární. Hrozně mě to baví a docela mi to i jde,“ uzavírá.


Foto: FB Petra Vakoče (@michalcervenyphoto)

 

Projekt Dám respekt je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Fond zábrany škod je zřízen zákonem č. 168/1999 Sb. a věcně ho spravuje Česká kancelář pojistitelů, profesní organizace pojišťoven, které jsou oprávněny na území České republiky provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (povinné ručení). Tyto pojišťovny do fondu zábrany škod odvádí ročně 3 % z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Prostředky z fondu jsou rozdělovány mezi základní složky IZS, tedy hasiče, policisty a záchranáře, ostatní složky IZS a subjekty realizující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a programy prevence v oblasti škod z provozu vozidel. Více informací: www.fondzabranyskod.cz.

Comments


bottom of page