top of page

How will we achieve it?

Cyklisté jsou v Česku obětí 4 tisíc nehod ročně, desítky z nich jsou bohužel smrtelné. Jsme přesvědčeni, že situaci zlepší více ohleduplnosti na silnicích.  Proto jsme v roce 2019 založili iniciativu Dám respekt. Hlavními hybateli projektu jsou Roman a Michaela Kreuzigerovi.

Přes 60 procent lidí o sobě říká, že jezdí na kole i autem. Jsme tedy stále stejní lidé, jednou v sedle, jindy za volantem. Zaměřujeme se na osvětu v online prostředí i na akcích mezi lidmi. Obracíme se na řidiče, ale i cyklisty. Nepřipískáváme ani jedné skupině.

Cílem iniciativy je zvýšení znalosti a dodržování dopravních předpisů souvisejících s cyklistikou, větší ohleduplnost mezi všemi účastníky silničního provozu a v konečném důsledků snížení nehodovosti zranitelných účastníků. Spolupracujeme s Policií ČR, BESIPem, Autoklubem ČR a společensky zodpovědnými firmami. Zapojila se i řada známých osobností.

How will we achieve it?

V Roman ksiltovka_media.jpg

Roman Kreuziger

Iniciátor projektu4x

Top 10 na Tour de France

Roman Kreuziger (* 6. května 1986 v Moravské Třebové) je bývalý český profesionální silniční cyklista. Jeho kariéra zahrnovala vítězství v závodech jako Tour de Suisse (2008) a Amstel Gold Race (2013). Kariéru ukončil v roce 2021 a nyní působí jako sportovní ředitel týmu Bahrain Victorious.

Michaela Kreuzigerová

CO-Founder

CEO ve společnosti Grupeto, duše cyklistiky

Michaela Kreuzigerová je manželkou bývalého úspěšného cyklisty Romana Kreuzigera a zakladatelkou iniciativy Dám respekt, která propaguje vzájemný respekt mezi řidiči a cyklisty.

V Misa triko cerne 2.jpg
Hlavni predstavidele projektu
Jak to udelame

Jak to uděláme?

Léto a podzim 2024
Školíme profiřidiče 

Online výuková platforma otestuje znalost pravidel ve vztahu cyklista-motorista. Obsahuje testové otázky, výuková videa, ale i mobilní hru.

Jaro 2024
Alkohol? Ne!

Hlavním tématem pro letošní rok je střízlivost za volantem i v sedle. Alkohol do provozu nepatří.
A máme výsledky ankety mezi dvěma tisíci kurýry. Získáváme cenná data.

Spring 2021

At petrol stations

We are visible in the field! The campaign for safe roads can be seen at OMV petrol stations. We are also launching a public awareness campaign in the media. We are shooting new videos.

Jaro a léto 2024
Mezi lidmi! 

Vyrážíme mezi lidi - s virtuální realitou, kvízy a zajímavými hosty. Jsme vidět i slyšet, v televizi, rozhlase, na internetu i v dalších médiích.

Jaro 2023
Nová videa i výzkum

Natáčíme nová videa, mimo jiné tzv. Holandský chvat. Zpracováváme nový sociologický výzkum. Soustředíme se na mladé řidiče, profíky a cyklisty.

Podzim 2023
Kulatý stůl

Plánujeme další mezioborový kulatý stůl se zástupci Policie ČR, BESIPu i Autoklubu ČR.

Jaro 2021
Na čerpacích stanicích

Jsme vidět v terénu, kampaň za bezpečné silnice je vidět na ČS OMV. A spouštíme další osvětu v médiích. Natáčíme nová videa.

Jaro a léto 2020
Jsme vidět!

Osvěta v médiích, na sociálních sítích i na akcích mezi lidmi. Naše videa vidí miliony diváků. Jsme také součástí celosvětové kampaně This is my street.

Zima 2020

Autoklub a další partneři

Získáváme silné parťáky. Autoklub ČR, Radiožurnál, dopravní policii.

Spring 2021

At petrol stations

We are visible in the field! The campaign for safe roads can be seen at OMV petrol stations. We are also launching a public awareness campaign in the media. We are shooting new videos.

Jaro 2022
Dám respekt

Měníme název. Začínáme u sebe.

Protože když dám respekt, dostanu respekt. Zadáváme sociologický výzkum u KANTAR CZ. Zjišťujeme důvody agresivity v silničním provozu.

Podzim 2022
Kulatý stůl

Sezónu zakončíme kulatým stolem s motoristy, cyklisty, psychology, zástupci BESIPu i policie. Plánujeme aktivity na rok 2023.

Léto a podzim 2021
Znovu mezi lidmi!

Opakování matka moudrosti. Znovu vyrážíme mezi lidi - na motoristické i cyklistické akce. Zveřejňujeme další videa. Pořádáme kulatý stůl pro zástupce laiků i odborníků, cyklistů i motoristů.

Zima 2021
Ukaž respekt!

Rozšiřujeme záběr našeho projektu. Zaměřujeme se nejen na bezpečné předjíždění, ale i na dodržování dalších pravidel - ze strany motoristů i cyklistů.

Zima 2019
Začínáme!

Roman Kreuziger, Peter Sagan a jejich přátelé oznamují vznik iniciativy 1,5 metru. Chtějí bezpečnější silnice pro cyklisty i motoristy.

How can you help?

DR_logo_v_kruhu_200x200_RND1.png

You too can support the project Dám respekt – by purchasing stickers. The money raised will help fund our educational campaign. 

Napište nám

Zůstaňte s námi

logo_BC_web.png
logo_BC_web.png
logo_BC_web.png
bottom of page